Co-Curricular Achievements

NSTSE Result for the Year 2017-18

Toppers of Class 6th

Dhanya

Marks : 77

State Rank : 389

AIR : 3672

Punith

Marks : 65

State Rank : 837

AIR : 7960

Samanvi

Marks : 64

State Rank : 935

AIR : 8667

Yashas

Marks : 61

State Rank : 1080

AIR : 9905

Yuvaraj

Marks : 61

State Rank : 1081

AIR : 9918

Hemani

Marks : 56

State Rank : 1310

AIR : 11961

Yashwanth

Marks : 50

State Rank : 1709

AIR : 15207

Anushree

Marks : 44

State Rank : 2168

AIR : 18455

Meghashyam

Marks : 41

State Rank : 2367

AIR : 19931

Ashray

Marks : 30

State Rank : 3280

AIR : 26681


Toppers of Class 7th

Zaid

Marks : 58

State Rank : 1001

AIR : 11412

Syeda Fathima

Marks : 55

State Rank : 1164

AIR : 12930

Ananya M

Marks : 52

State Rank : 1360

AIR : 14818

Ananya N

Marks : 42

State Rank : 2051

AIR : 20959

Nayana

Marks : 38

State Rank : 2286

AIR : 23200

Jayanth

Marks : 38

State Rank : 2304

AIR : 23361

Rajarathnam

Marks : 38

State Rank : 2321

AIR : 23459

Keerthi S

Marks : 37

State Rank : 2374

AIR : 23885

Literary activities such as debate, drama, quiz, essay writing, Fine Arts and Yoga are conducted every year and prizes are awarded to the winners.

Name Activities Achievement

Mohith Aditya M
'Swimming' 1st, 2nd, 3rd prize in Swimming Competition Conducted by BAC ( Basavanagudi Aquatic Center)

Charan
Sushena H. Aathreya
Vageesh M Sharma
Bahubali S.
Shreyas S. Sharma
'Counter Strike Computer Gaming ' 1st prize in Counter Strike Computer Gaming Competition Conducted by Surana Ind PU College

Kousalya A R
'Drawing and speech' 4th prize in Drawing and speech Competition Conducted by Arya Samaj

Gourav
Ananya
'Debate' Rolling Shield in Debate Competition Conducted by BHS(Bangalore High School)

Gagana
'Debate' Rolling Shield in Debate Competition Conducted by Bharat Maatha

Likitha
'Debate' Rolling Shield in Debate Competition Conducted by Bharat Maatha

Gourav
'Speech' 1st prize in Speech Competition Conducted by Arya Samaj

Harshitha K
'Essay Writing' 2nd prize in Essay Writing Competition Conducted by Lalbagh Botanical Garden

Divya K
'Essay Writing' 1st prize in Essay Writing Competition Conducted by Lalbagh Botanical Garden

Gagana
'Debate' 1st prize in Debate Competition Conducted by Bharat Maatha

Abhigna N
'Essay Writing' 2nd prize in Essay Writing Competition Conducted by Arya Samaj

Ajay
'Writing Exam on nature Science' Certificate in Writing Exam on nature Science Competition Conducted by Adamya Chethana

Karthik G Sharma
'Essay Writing' 3rd prize in Essay Writing Competition Conducted by Lalbagh Botanical Garden

Varshini S Gowda
'Essay Writing' Consolation in Essay Writing Competition Conducted by Lalbagh Botanical Garden

Pooja P
'Essay Writing' Consolation prize in Essay Writing Competition Conducted by Arya Samaj

Rakshitha C
'Essay Writing' 1st prize in Essay Writing Competition Conducted by Lalbagh Botanical Garden

Vinith N V
'Writing Exam on nature Science' Certificate in Writing Exam on nature Science Competition Conducted by Adamya Chethana

Ananya A Prabhu
'Essay Writing' 2nd prize in Essay Writing Competition Conducted by Lalbagh Botanical Garden

Deepthi R
'Essay Writing' Consolation in Essay Writing Competition Conducted by Lalbagh Botanical Garden

Sri Hari Adiga
'Solo Singing' 1st prize in Solo Singing Competition Conducted by Adarsh PU college

Likitha
'Debate' Consolation in Debate Competition Conducted by Arya Samaj

Sri Ram
'Speech' 2nd prize in Speech Competition Conducted by Arya Samaj

Navyashree D.S
'Paper Art' 2nd prize in Paper Art Competition Conducted by Adarsh PU college

Sayeda Zakiya
'Essay writing' 1st prize in Essay Writing Competition Conducted by Adarsh PU college

Charuvee S H
'Essay writing' 3rd prize in Essay Writing Competition Conducted by Adarsh PU college

Gagana R
'Essay writing' 1st prize in Essay Writing Competition Conducted by Lalbagh Botanical Garden

Poornima H S
'Essay writing' 2nd prize in Essay Writing Competition Conducted by Lalbagh Botanical Garden

Ananya A
'Debate' Best Debate Award in Debate Competition Conducted by B.H.S.S

Harini
'Debate' 2nd prize in Debate Competition Conducted by R. V. School

Namitha K
'Mad - Ad' 1st place in Mad-Ads Competition Conducted by Adarsh PU college

Akshita Jain
'Mad - Ad' 1st place in Mad-Ads Competition Conducted by Adarsh PU college

Sakshi
'Mad - ad' 1st place in Mad-Ads Competition Conducted by Adarsh PU college

Aditi B Prahlad & Tulsi B & Rakshitha R & Sinchana A & Suhas A & Pranav Simha R & Dhanush Avadhani & Suprith R
'National Level Bharath Vikas Group Singing Competition' 5th place in National Level Bharath Vikas Group Singing Competition

Aditi B. Prahalad (X "A")
'Sangeetha Samrat Music competition' 1st Prize in 'Sangeetha Samrat Music Competition' conducted by Sri Shankara T.V. and Abhayam Creations. She was conferred with the title 'Sangeetha Yuva Samrat'

1st Music competition Conducted by Rotary Club Bangalore South
images
Prathith Bhargav (X “A”)&Yashwanth B. L. (X “E”) & Uttam R. Shetty (X “E”)
'Science Model Making Competition' 2ndPrize 'Science Model Making Competition' Conducted by Jain University
images
Krithin R. Karanth (VIII “B”)
'Music Instruments Competition ' 3rd Prize Music Instruments competition Conducted by Rotary club Bangalore South
images
Kadamba Kaustuba (VIII “E”)
'Drawing Competition ' Consolation Prize Drawing Competition Conducted by Rotary Club Bangalore South
images
Namitha K. (IX “A”) & Divyashree T. K. (IX “A”)
'Mehandi Competition' 1st Prize in Mehandi Competition Conducted by Rotary Club Bangalore South
images
Sadiya Fathima (VIII “E”) & Monalisa Mudi (VIII “E”)
'Mehandi Competition' 2nd Prize in Mehandi Competition Conducted by Rotary Club Bangalore South
Nikitha M (IX “A”)
'Rangoli Competition' 2nd Prize in Rangoli Competition Conducted by Rotary Club Bangalore South
images
All the participants From our school
'Rotary Club Roto Utsav 2016 -17' Won the rolling Shields for most number of prizes in overall events and in the music instruments category
Aditi B. Prahalad (X "A") & Tulsi B. (X "A") & Pranav Simha R(X "A") & Suhas A. (X "C") & Suprith R. (VIII "B") & Rakshitha Rajashekhara (IX "B") & Sinchana A. (VI "E") & Dhanush Avadhani V. (IX "C")& Krithin R. Karanth (VIII "B")
'Music Competition Bharat Vikas Parisha' State Level 1st Prize, qualified to National level
images
Vijay Vinith G. (X "A") & Prathith Bhargav (X "A")
'Science Trek Quiz Competition' 1st Prize in 'Science Trek Quiz Competition' conducted by Swami Vivekananda Education Society
images
Charuvee S. H. (VIII "B")
Essay Competition on Botanical Garden 1st Prize in 8th Standard Category conducted by 'Mysore Horticultural Society'
images
Divya K. (IX "B")
Essay Competition on Botanical Garden 2nd Prize in 9th Standard Category conducted by 'Mysore Horticultural Society'
images
Thanmyee
Painting The Institute of World Culture
won prize in painting competition.
images
Varsha M (IX “A”)
Debate 3rd Prize in RV Institution Kannada Debate.
images
Vijay Vinith G. ( IX “A”)
Prathith Bhargav (IX “A”)
Cell Quiz 1st Prize in KPCC IT Cell Quiz.
images
Pranav J.
(IX 'B')
Tabala Passed Tabala Exam (junior) in All India Level with distinction
Participated in State level and won 3rd Prize.
images
Mohit R.
(IX “E”)
Drawing Iskcon – Goloka Shades Special Performer 2014-15.1st Prize in Chintana Drawing Competition in District Level.
Kala Pustak Drawing
Contest-II Prize.
images
Raksha Rao (IX “A”)
Shraddha Anup Kumar
(IX “B”)
Prathith Bhargav (IX “A”)
Deeptha A S (IX “B”)
Science Talk At National High School Consolation in Biology.
2nd Prize in Physics.
1st Prize in Chemistry.
1st Prize in Mathematics.
Won Rolling Shield.
images
Rachana S Adiga (IX “A”)
Namitha P Nandalikhe (VIII “A”)
Kannada Debate Held At Vivekananda High School Consolation in Biology.
1st Prize in Kannada Debate
1st Prize in Mathematics.
Both Secured Rolling Shield.
images
Raksha R. (IX “A”)
Sadhane Competition 2nd Prize in English Debate at SKIES.
images
Yashwant B. L. (IX “D”)
Vivekananda Balaka Sangha 3rd Prize in Vedic Chanting.
1st Prize in Kabaddi.
images
Likith S. (X “B”)
Karthik K T (X “B”)
Sohan B S (X “B”)
Nikhil V (X “B”)
Priyanka R (X “B”)
Noor Misbha (X ”F”)
Competition at Surana College 3rd Prize in Treasure Hunt.
images
Venkatesh
(IX 'B')
Abacus Participated in National level competition conducted in Koramangala Indoor Stadium and secured 2nd Prize

Varshitha
(VIII 'A')
Abacus 1 Silver & 2 Bronze Medals in three levels

Muralidaran
Abacus He has cleared two levels in Abacus

Aditi B. Prahalad
(VIII)
Vocal Music 1st Prize in Devotional song held in Adarsh School.
1st Prize in Group song held in Adarsh School.
3rd Prize in Vande Mataram.
2nd Prize in Solo Singing conducted by Adamya Chetana.
1st Prize in Carnatic Vocal held in Madras Music Academy (Chennai)-2015.
1st Prize in Carnatic Vocal held in Naarada Gana Sabha (Chennai).
1st Prize in Carnatic Vocal held in Indian fine arts (Chennai).
1st Prize in Carnatic Vocal and a Rolling shield held in R.V.School.
National Child Award Received From The Honorable President of India on November 14th.
Afreen Khanum D.
(IX 'E')
Drawing Gold Medal in State level competition (2012-13)

Copyright © 2014. All Right Reserved.

Website Developed by